velikonoceuzdenky.osoba.cz

Velikonoční recepty

Velikonoční vajíčka z kynutého těsta
Na těsto: 400 g polohrubé mouky, 60 g cukru, 2 vejce, 50 g tuku, 15 g droždí, 1/8 l mléka, 1 špetka soli
Na obložení: 250 g nízkotučného tvarohu, 100 g tuku, 50 g cukru, 3 vejce, 6 půlek meruněk (z konzervy), 2 - 3 lžíce jemného bramborového škrobu, strouhaná kůra z 1 citrónu

Na těsto promícháme droždí s 1 lžičkou cukru ve vlažném mléce. Přikryjeme a necháme vykynout. Vločky tuku hněteme s moukou, se zbylým cukrem, solí, vejci a kváskem tak dlouho, až vznikne těsto, které se odděluje ode dna mísy. Přikryté těsto odstavíme do tepla, až vykyne do dvojnásobného objemu.
Mezitím rozehřejeme při mírné teplotě tuk a znovu dáme vychladnout. Tvaroh dáme na síto a necháme odkapat. Z vajec oddělíme bílky a žloutky smícháme s cukrem, bramborovým škrobem, tvarohem a ještě tekutým tukem, okořeníme strouhanou citrónovou kůrou a vše promícháme do hladké hmoty.
Kynuté těsto rozdělíme na 6 dílů, které na pomoučněné ploše vyválíme na placičky ve tvaru vajec. Placičky rozložíme na plech vyložený pečicím papírem. Bílky ušleháme na tuhý sníh a vmícháme do tvarohového krému. Hmotou potřeme vajíčka, přičemž kolem dokola ponecháme nepotřený okraj. Do středu vajíček vtlačíme po rozpůlené meruňce a přikryté necháme 15 minut kynout. Pečeme v troubě předehřáté na 200°C asi 15 - 20 minut.
Žádné komentáře